Klauzula obejścia prawa – przyjęta przez Sejm

Klauzula ma w założeniu uniemożliwić dokonywanie czynności sztucznych, bez uzasadnienia gospodarczego, za pomocą których firmy próbowałyby ominąć przepisy i osiągnąć korzyści podatkowe. Fiskus będzie mógł uznać, że dana czynność podatnika, np. transakcja została podjęta przede wszystkim lub tylko i wyłącznie w celu obniżenia podatku. W takim wypadku podatek zostanie określony we właściwej wysokości. Klauzula miałaby zastosowanie tylko wtedy, gdyby korzyść uzyskana przez podatnika w wyniku kwestionowanych przez fiskusa sztucznych czynności, przekraczała w roku podatkowym kwotę 100 tys. zł. Minister Finansów ma wydawać tzw. opinie zabezpieczające, które mają gwarantować, że określone działania podatnika nie będą ocenione jako unikanie opodatkowania. Powołana ma również zostać Rada ds. Unikania Opodatkowania, opiniująca sporne sprawy dotyczące unikania opodatkowania, powoływana przez ministra finansów spośród przedstawicieli różnych instytucji. Rada powołana zostanie w ciągu 60 dni od wejścia nowelizacji w życie.

W przepisach przejściowych na etapie prac parlamentarnych dokonano bardzo istotnej zmiany. Pierwotnie, zgodnie z art. 5 Noweli,  klauzula miała mieć zastosowanie do „czynności dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy”.

Przepis ten uległ zmianie i w ostatecznym kształcie, klauzulę stosować się będzie do „do korzyści podatkowej uzyskanej po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy”. Oznacza to faktycznie możliwość retrospektywnej oceny struktur zaplanowanych i wdrożonych w przeszłości, ale z których podatnik korzysta obecnie lub zamierza skorzystać w przyszłości. Istnieją zatem poważne obawy, że nowe przepisy przyznają organom podatkowym bardzo szeroką swobodę w kwestionowaniu dotychczasowych czynności optymalizacyjnych, których ewentualne skutki dla podatnika, lub „konsumpcja” wdrożonego w przeszłości rozwiązania nastąpią po dniu wejścia w życie zmian do Ordynacji.

Autor: Katarzyna Bieńkowska, radca prawny, doradca podatkowy YOURS Panasiuk Law & Tax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *