Podatki > VAT

zapamiętaj mnie
Korzyści z rejestracji
Przypomnij hasło

 

 
 

 



Podatki > VAT

Moment odliczenia podatku naliczonego
Autor: Red.
Otrzymaliśmy w maju 2009 r. za pomocą faksu fakturę VAT od naszego krajowego kontrahenta fakturę VAT, która potwierdza nabycie towarów. Natomiast w formie papierowej owa faktura wpłynęło dopiero w sierpniu 2009 r. W którym miesiącu powinniśmy odliczyć podatek naliczony?
Podatnik nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w dacie wpływu faktury VAT w formie faksu. Prawo to uzyskuje dopiero po otrzymaniu oryginału faktury w formie papierowej, czyli w miesiącu sierpniu 2009 r.

Udzielając odpowiedzi na pytanie Czytelnika trzeba podkreślić, iż stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Należy również dodać, iż na mocy art. 86 ust 11 ustawy o VAT podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.  Późniejsze odliczenie podatku naliczonego możliwe jest jedynie poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 13 ustawy o VAT).

W świetle przytoczonych powyżej regulacji należy stwierdzić, iż ustawa o VAT w precyzuje, iż prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w oparciu o faktury, duplikaty faktur oraz dokumenty celne. Nie ulega również wątpliwości, iż dokumenty, które potwierdzają wykonanie danej czynności powinny mieć formę oryginału. Muszą one w sposób niebudzący wątpliwości potwierdzać okoliczność faktyczną przez nie dowodzoną. Natomiast przedmiotowy faks faktury VAT nie stanowi dokumentu bezspornie dowodzącego dokonanie jakiejkolwiek transakcji. Stanowisko takie potwierdza Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 grudnia 2004 r. (sygn. akt FSK 620/04) w sprawie oddalenia skargi kasacyjnej od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 22 maja 2003 r. sygn. akt I SA/Kr/2601/01, zgodnie z którym: „faks faktury nie jest dokumentem (...) a jedynie jego powieleniem. (…) Bezpieczeństwo rozliczeń podatku od towarów i usług nie pozwala na wprowadzenie do obrotu duplikatów dokumentów, poza przypadkami wyraźnie przez prawodawcę wskazanymi.”

Reasumując należy stwierdzić, iż Czytelnik nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego w dacie wpływu faktury VAT w formie faksu. Prawo to uzyskuje dopiero po otrzymaniu oryginału faktury w formie papierowej, czyli w miesiącu sierpniu 2009 r.

Dodano: 2009-08-11, 09:28
1
Zobacz także
Dokumentowanie obrotu opodatkowanego VAT - najnowsze orzecznictwo, część 3
2011-02-14
Zmiany w zakresie wystawiania faktur, część 2
2011-02-09
Dodatkowe obowiązki formalne odliczania VAT przy samo opodatkowaniu
2013-08-30
Ułatwienia w korzystaniu z ulgi za "złe długi"
2013-02-01
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.
Nie możesz dodawać komentarzy!
Aby dodać komentarz należy się zalogować.
Porozmawiaj na forum






Giełda
Kursy walut
2014-09-02
Tabela kursów średnich NBP.
1 USD
1 EUR
1 CHF
1 GBP



USD
EUR
CHF
GBP
WIG 52416.31 0.00%
WIG 20 2443.14 0.00%
MWIG 40 3447.55 0.00%
SWIG 80 - 0.00%

WIG
WIG 20
MWIG 40
SWIG 80
Strona główna |  O nas | Regulamin | Reklama | Praca | Kontakt | Pomoc | Polityka cookies
© 2014 taxfin.pl
Projekt i wykonanie Bartweb.eu